Głównym celem konferencji jest prezentacja wyników badań oraz dyskusja naukowa na temat aktualnego stanu i perspektyw rozwoju przedsiębiorczości, innowacji oraz nowoczesnych technologii w stymulowaniu rozwoju gospodarki na poziomie makro-, mezo- i mikroekonomicznym.
Analiza aktualnej literatury ekonomicznej pozwala stwierdzić, że kilka ostatnich dekad jest okresem ożywionego rozkwitu licznych koncepcji oraz modeli ekonomicznych uwzględniających zrównoważony rozwój gospodarki. Idea stymulowania wzrostu gospodarczego przez innowacje i przedsiębiorczość jest jednym z obszarów wiedzy ekonomicznej, który wymaga wyznaczenia nowych trajektorii rozwoju i holistycznych rozwiązań. Istnieje potrzeba przeprowadzenia pogłębionej refleksji naukowej w poszukiwaniu odpowiedzi na następujące pytania:
Zakres tematyczny Międzynarodowej Konferencji Naukowej koncentruje się na aktualnych i interdyscyplinarnych zagadnieniach, dotyczących nie tylko roli przedsiębiorczości i innowacyjności w stymulowaniu rozwoju społeczno-gospodarczego, lecz także wpływu postępu technologicznego na innowacyjność przedsiębiorstw, sektorów i gospodarki.
Konferencja przyczyni się do przeprowadzenia debaty naukowej na temat aktualnych badań empirycznych oraz osiągnięć teoretyczno-koncepcyjnych dotyczących wsparcia przedsiębiorczości i innowacyjności przez państwo i instytucje rynkowe, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju cyfryzacji i postępu technologicznego. Ponadto konferencja ta będzie mieć szczególny charakter, gdyż oprócz wartości poznawczych, jakie wniesie ona do nauk ekonomicznych, będzie połączona z Jubileuszem 30-lecia Katedry Przedsiębiorczości i Innowacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz 50-lecia współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Bratysławie.